Slovak flag Italian flag English flag German flag Russian flag Polish flag Hungarian flag
OTVÁRACIE HODINY

Po - Pia 10:00 - 18:30

Sobota 11:00 - 18:00

Nedeľa zatvorenéDiéta 4 – S – s prísnym obmedzením tuku

Podáva sa pacientom v akútnom štádiu infekčného zápalu pečene, zápalu žlčníka, v prvých dňoch po záchvate bolestí žlčníkových kameňov, prvé dni po operácii žlčníka (po čajovej diéte) a chorým s akútnou pankreatitídou v prvých dňoch po úplnej hladovke.

Charakteristika 

            Je to diéta s nižšou energetickou hodnotou, obsahujúca prevažne cukry, s obmedzením bielkovín, predovšetkým mliečnych a s úplným vylúčením voľného tuku. Podáva sa iba kratší čas, pokým neodznie akútne štádium choroby (žlčníka, pankreasu alebo pečene). Po odznení tohto štádia sa čo najskôr prechádza na diétu 4 alebo sa aspoň začnú pridávať bielkoviny.

Technológia prípravy pokrmov

Vylúčenie tukov a živočíšnych bielkovín značne obmedzuje výber vhodných potravín.

Na raňajky a desiate je základným nápojom čaj s glukózou (dextropurom) a sladké ovocné šťavy, ku ktorým pridávame karlovarské sucháre. Až neskôr, podľa pokynov lekára, môžeme pridať do čaju trocha mlieka a doplniť ho piškótami, ovocnými penami alebo pudingovými krémami.

Polievky podávame zemiakové, obilninové a lisované zeleninové. Ďalej môžeme  na obed alebo večeru podať zemiakovú kašu, dusenú ryžu, dusenú lisovanú mrkvu, varené cestoviny, nemastné zeleninové rizoto, neskôr aj trochu tvarohu.

Pri tejto diéte sa postupuje individuálne podľa vývoja choroby a stavu pacienta.